top of page

 Práca a svet

 

20,9 miliónov ľudí  po celom svete vykonáva nútenú prácu. Muži, ženy a deti sú väzňami systému, do ktorého ich nalákali cez lži či nátlak, niet však pre nich úniku. Odhady Medzinárodnej organizácie práce zahŕňajú nielen nútenú prácu, ale aj pašeráctvo ľudí do nútenej práce a sexuálne vykorisťovanie obetí. Moderné otroctvo sa tak týka troch z každej tisícky ľudí na svete.

 

Ženy a dievčatá predstavujú najväčší podiel – 11,4 milióna, teda viac ako polovicu, oproti 9,5 milióna mužov a chlapcov.

 


Takmer tretina obetí nútenej práce sú deti – 5,5 milióna.

 

Nútená práca sa často začína celkom dobrovoľne. Človek je nalákaný cez ponuku, ktorú sám prijme. Nie vždy sa však sľuby končia tak, ako zo začiatku vyzerali.

Priadka hodvábu z etnika Kayan v Barme. Menšiny sa často stávajú obeťami nútenej práce a otroctva rukou represívnej armády v Barme. (A. Demetrianova)

Dievčatko v komunite na jazere Inle, Barma (A. Demetrianova)

Ako sa človek stane obeťou nútenej práce? Kde sa končí sloboda jedinca a začína sa moderné otroctvo?

Ako sa človek môže nechať zlákať na nútenú prácu?

Mohlo by sa to stať aj Vám?

Sú nejaké okolnosti, ktoré k tomu môžu prispieť?

Aké pocity by ste prežívali, keby Vás stretol rovnaký osud ako muža v tomto videu?

Diskutuj

Približne 35,8 milióna ľudí po celom svete žije v modernom otroctve.

V ktorých krajinách žije najviac moderných otrokov v prepočte na obyvateľov?

 

Mauritánia ------- 4 percentá

    Uzbekistan ------- 3,97 percenta

            Haiti ------- 2,3 percenta

            Qatar ------- 1,36 percenta

             India ------- 1,14 percenta

 

Prvá desiatka krajín s najväčším výskytom moderného otroctva je dohromady zodpovedná za vyše 70 percent moderných otrokov po celom svete.

  

Kto sa najlepšie vyrovnáva s moderným otroctvom?

 

Zásadne ide o krajiny s dobrou životnou úrovňou, pracovnými právami, vymožiteľnosťou zákona a s malými bezpečnostnými hrozbami, s dlhodobým mierom.

 

Holandsko – Švédsko – Spojené štáty – Austrália – Švajčiarsko – Írsko – Nórsko – UK

 

V ktorých krajinách najviac hrozí moderné otroctvo?

 

Zásadne v regiónoch, kde zúri ozbrojený a občiansky konflikt, panuje dlhodobá destabilizácia, kriminalita, úmrtnosť, chudoba a diktátorské režimy. Tiež ide o krajiny, z ktorých pochádza mimo kríz najviac utečencov.

 

Somálsko – Eritrea – Sudán – Jemen – Demokratická republika Kongo – Sýria

Vľavo: Robotník v Nairobi, Keňa.                                                Vpravo: Muž vo svojom obchodíku, Keňa (A. Demetrianova)

 

Novodobé otroctvo v EURÓPE

 

Obchod s ľuďmi funguje aj v Európkej Únii, kde sa pašujú ľudia z východnej Európy smerom do západnej Európy na rôzne formy nútenej práce, najmä však na prostitúciu. Aj sexuálne pracovníčky majú svoje práva a prostitúcia musí byť dobrovoľná, inak ide o obchod s ľuďmi.

 

Podľa Medzinárodnej organizácie práce, novšie členské krajiny EÚ ako Slovensko, Česko, Poľsko či Rumunsko a Bulharsko, sú zdrojmi novodobých otrokov smerom do Západnej Európy, ale aj tranzitnými krajinami a destináciami pre obchod s ľuďmi z Moldavska, Ukrajiny, Ruskej federácie, Kirgizska či Uzbekistanu.

 

Nútená práca v sex biznise, teda obchod s ľuďmi na prostitúciu, je podľa ILO najprofitabilnejší práve v bohatých krajinách.

 

Zisk z nútenej prostitútky ročne:

- Industrializované krajiny: $67 200

- Blízky východ: $45,000

- Krajiny v transformácii: $23 500

- Latinská Amerika: $18 200

- Ázia a Afrika: $10 000

 

Z britských médií:

 

SLOVENSKO: Zdroj moderných otrokov vo Veľkej Británii

 

Britský súd odsúdil Slovákov za obchodovanie s nútenými prostitútkami a nevestami

 

Traja ľudia zo slovenského gangu, ktorý obchodoval s ľuďmi z chudobných rómskych osád na Východe Slovenska, boli odsúdení za pašeráctvo ľudí. Začiatkom roku 2013 slovenský gang lákal mladé Rómky do Veľkej Británie za lepším životom. Po príchode na britské ostrovy však mladé ženy držali v zajatí, predávali ich ako nútené prostitútky a nakoniec ich predali ako nevesty mužom z Južnej Ázie – Indie či Pakistanu. Cena za jednu nevestu sa pohybovala okolo 3 tisíc libier. Prípad sa podarilo odhaliť, keď jedna zo žien ušla zo zajatia. Britská polícia jej však odmietla pomôcť, nakoniec sa obrátila na slovenskú políciu. Miestna polícia nenahlásila jej svedectvo napriek hrozivej výpovedi. Celý gang sa podarilo rozbiť, keď jeden pakistanský muž znásilnil svoju novo-kúpenú nevestu tak brutálne, že takmer vykrvácala a zomrela.

 

 

 

Obchod s ľuďmi, moderné otroctvo a nútená práca podľa organizácie STOP The Traffik:

ÁZIA

 

Produkty otroctva v Thajsku nájdete aj v  európskych supermarketoch

 

Britský denník The Guardian v roku 2014 podnikol tajné vyšetrovanie thajského ustricového priemyslu. Počas 6 mesiacov sa dvaja reportéri spojili s robotníkmi pracujúcimi na lodiach, ktoré chytajú potravu pre ustrice chované na morských farmách. Skryté kamery a výpovede pracovných migrantov z Kambodže a Mjanmarska odhalili moderné otroctvo, na ktorom sa podieľajú nielen thajskí rybári a veľké potravinárske firmy, ale aj thajská polícia a armáda. Pracovní migranti zo susedných krajín boli nalákaní vidinou lepšieho zárobku do Thajska. Na lodiach na širokom mori však zistili, že nepôjde o platenú prácu, ale nútené otroctvo pod hrozbou násilia i smrti.

 

„Povedali mi, že budem pracovať v továrni na ananásy. Ale keď som videl tie lode, rýchlo som zistil, že som bol predaný. Bol som v hlbokej depresii a chcel som zomrieť,“ vraví 21 ročný Kyaw z Mjanmarska. Viacerí títo otroci spáchali samovraždu skokom do rozbúreného mora. Z lodí na šírom mori nebolo úniku.


 

Thajský ustricový priemysel je pritom veľkým exportným sektorom,  ktorý ustrice thajskej firmy CP vyváža do sietí supermarketov v Spojených štátoch a Európskej únii.

Tento biznis s otroctvom sa týka takmer všetkých veľkých supermarketov. Viaceré z nich po medializácii sľúbili zastaviť dovoz thajských ustríc a inak zaistiť, aby nepodporovali otroctvo:

 

Wallmart, Carrefour, Costco, Tesco, Morrisons, The Co-Operative, Aldi UK, Iceland

 

Ako priamy následok vyšetrovania a odhalení denníka The Guardian, Thajsko kleslo na priečkach medzinárodných hodnotení ľudských práv, otroctvanútenej práce.

ZDROJ: The Guardian
bottom of page